You are here: American University University Awards University Awards Recipients

Student Award Recipients

  1. 2022 - Ben Holtzman, School of International Service
  2. 2021 - Dayana Sarova, School of International Service
  3. 2020 - Cheldina Jean, College of Arts and Sciences
  4. 2019 - Annelise Ivy Straw, School of International Service
  5. 2018 – Shyheim Snead, School of Public Affairs
  6. 2017 - Shannon Scovel, School of Communication
  7. 2016 - Tatiana S. Lang, School of Public Affairs
  8. 2015 - Candace Evilsizor, School of International Service
  9. 2014 - Alexis K. Dobbs, College of Arts and Sciences
  10. 2013 - Stephen A. Bronskill, School of Public Affairs and College of Arts and Sciences
  11. 2012 - Carol Elizabeth Foster, School of Public Affairs
  12. 2011 - Alexander W. Priest, Kogod School of Business and School of Communication
  13. 2011 - Cassandra A. Ricketts, College of Arts and Sciences
  14. 2010 - Seth D. Cutter, School of Public Affairs
  15. 2010 - Allison C. Gold, School of Public Affairs
  16. 2009 - Carrie E. Johnson, School of Public Affairs
  17. 2008 - Patrick Sullivan, College of Arts and Sciences
  18. 2007- Stacy Aldinger, School of International Service
  19. 2006 - Kenia Vanessa Rodriguez, Kogod School of Business
  20. 2005 - Michael P. Hompesch, Kogod School of Business
  21. 2004 - Akua Kwafoa Gyekye, School of Public Affairs
  22. 2003 - Charise M. Van Liew, School of International Service
  23. 2002 - Rebecca Geller, School of Public Affairs
  24. 2001 - Joseph Tordella, School of Public Affairs
  1. 2021 - Megan Nicole Hansen Guerin, College of Arts and Sciences and Anthony LoPrete, College of Arts and Sciences
  2. 2020 - Rachel Bernardo, College of Arts and Sciences and Zhiqi Lu, College of Arts and Sciences
  3. 2019 - Amanda K. Hodes, College of Arts and Sciences and Irena Volkov, College of Arts and Sciences
  4. 2018 – Nathaniel L. Edenfield, College of Arts and Sciences Daniel Kentaro Oshiro, College of Arts and Sciences
  5. 2017 - Casey Chiapetta, College of Arts and Sciences; William Kakenmaster, Shcool of International Service
  6. 2016 - Brian Thomas Hamel, School of Public Affairs; Jacob Michael Nieb, College of Arts and Sciences
  7. 2015 - Monika A Gasiorek, College of Arts and Sciences; Jonathan Lennart Wallen, College of Arts and Sciences
  8. 2014 - Christopher L. Jasinski, School of Communication; Zoé Hoyer Orfanos, School of Public Service
  9. 2013 - Robert Helbig, School of International Service; Andrew Paul Merluzzi, College of Arts and Sciences
  10. 2012 - Elise R. Alexander, School of International Service; Brian J. Hanson, School of Public Affairs
  11. 2011 - Emily D. Pfefer, School of Public Affairs; Jieun Lee, College of Arts and Sciences
  12. 2010 - William F. Flynn, College of Arts and Sciences; Sonia Tabriz, College of Arts and Sciences and School of Public Affairs
  13. 2009 - Josh T. Levitz, College of Arts and Sciences; Katherine L. Suplick, School of International Service
  14. 2008 - David G. Moak, College of Arts and Sciences; Johanna K. Teske, College of Arts and Sciences
  15. 2007 - Emily J. Caponetti, School of Public Affairs; Daniel S. Guarera, School of Public Affairs and College of Arts and Sciences
  16. 2006 - Forrest A. Dunbar, School of International Service; Sherry J. Funches, College of Arts and Sciences
  17. 2005 - Carey J. Myers, College of Arts and Sciences; Alixandra B. Yanus, School of Public Affairs
  18. 2004 - Natalie J. Hand, School of International Service; Jason M. Richwine, College of Arts and Sciences/School of Public Affairs
  19. 2003 - Seth R. Bell, College of Arts and Sciences; Jennifer K. Benz, College of Arts and Sciences
  20. 2002 - Colin Bucher, School of International Service; Lita Suwandi, College of Arts and Sciences
  21. 2001 - Allison Blum, College of Arts and Sciences; Kathryn White, School of Public Affairs
  1. 2022 - Tomiko D. Ball, School of Education and Laura C. Rice, College of Arts and Sciences
  2. 2021 - Erin Elizabeth Williams, School of Public Affairs and Esther Matthews, School of Public Affairs
  3. 2020 - Linda Amarante, College of Arts and Sciences and Zachary Bauer, School of Public Affairs
  4. 2019 - Casey R. Chiappetta, School of Public Affairs and Sabrina L. Jones, College of Arts and Sciences
  5. 2018 – Brian J. Clark, School of International Service Erin Danielle Matson, School of International Service
  6. 2017 - Anila D'Mello, College of Arts and Sciences; Martha Falkenstein, College of Arts and Sciences
  7. 2016 - Tofigh Maboudi, School of Public Affairs; Chelsea Leigh Horne, College of Arts and Sciences
  8. 2015 - Davina P. Durgana, School of International Service
  9. 2015 - Brendan James Tunstall, College of Arts and Sciences
  10. 2014 - Kia M. Q. Hall, School of International Service
  11. 2014 - Erica Elizabeth Munkwitz, College of Arts and Sciences
  12. 2013 - Lauren R. Barr, School of International Service
  13. 2013 - Andrey Verendeev, College of Arts and Sciences
  14. 2012 - Dylan Craig, School of International Service
  15. 2012 - Peter H. Kimball, School of Communication
  16. 2011 - Richael Faithful, Washington College of Law
  17. 2011 - Edgar M. Roach, School of Communication
  18. 2010 - Chesley J. Christensen, College of Arts and Sciences
  19. 2010 - Robin Koepke, School of International Service
  20. 2009 - Carmen R. Apaza, School of Public Affairs
  21. 2009 - Rebecca L. Wolf, Washington College of Law
  22. 2008 - Peter G. Roma, College of Arts and Sciences
  23. 2008- Andrew C. Strelka, Washington College of Law
  24. 2007 - Jessica Roberts Frazier, College of Arts and Sciences
  25. 2007 - Saltanat Liebert, School of Public Affairs
  26. 2006 - Deborah A. Morgan, Washington College of Law
  27. 2006 - Kevin B. Freeman, College of Arts and Sciences
  28. 2005 - David C. Baluarte, Washington College of Law
  29. 2005 - Melissa S. Morabito, School of Public Affairs
  30. 2004 - Paulette Beete, College of Arts and Sciences
  31. 2004 - Cole A. Sternberg, Washington College of Law
  32. 2003 - Suzanne J. Pitrowski, School of Public Affairs
  33. 2003 - Gregory D. Busse, College of Arts and Sciences
  34. 2002 - Shara Abraham, Washington College of Law
  35. 2002 - Bernard Uti, College of Arts and Sciences
  36. 2001 - Meisha Bosma Bracken, College of Arts and Sciences
  37. 2001 - James Thomas Snyder, Washington College of Law
  1. 2022 - Emma Walker, College of Arts and Sciences, and Abdullah Alshaibani, Kogod School of Business
  2. 2021 - Saliho Toure, School of International Service and Timothy Schmeling, Washington College of Law
  3. 2020 - Isabella Dominique, School of Public Affairs and Meghan Lewis, School of Communication & School of Public Affairs
  4. 2019 - Daniela Martínez Berríos, School of International Service and Maureen F. Smith, College of Arts and Sciences/School of Public Affairs
  5. 2018 – Yamillet Payano, College of Arts and Sciences Belinda Peter, School of International Service Devontae Wilfredo Torriente, School of Public Affairs
  6. 2017 - Thomas Florczak, College of Arts & Sciences; Valeria Ojeda-Avitia, School of International Service
  7. 2016 - Amanda Cindy Ann Molina, Washington College of Law; Matthew Paul Waskiewicz, College of Arts and Sciences and School of Public Affairs
  8. 2015 - Patrick Kelly, School of Public Affairs; Lorraine Magee, College of Arts and Sciences
  9. 2014 - Katarina A. Brunette, School of International Service; Jessica Nesbitt, College of Arts and Sciences
  10. 2013 - Joseph Patrick Corcoran, School of Communication; Sarah Elizabeth McBride, School of Public Affairs
  11. 2012 - Nathan A. Bronstein, School of Public Affairs; Justin L.P. Shore, Washington College of Law
  12. 2011 - Eric M. Goldstein, College of Arts and Sciences; Amanda J. Merkwae, School of Public Affairs
  13. 2010 - Joel A. Croft, Kogod School of Business; Seth D. Cutter, School of Public Affairs
  14. 2009 - Corilee K.A. Racela, Washington College of Law; Casey J. Roe, School of Public Affairs and College of Arts and Sciences
  15. 2008 - Claire E. Roby, College of Arts and Sciences; Marc P. Tomik, School of Public Affairs
  16. 2007 - Lauren E. Bartlett, Washington College of Law; Wesley C. L. Alexander, Kogod School of Business and Washington College of Law
  17. 2006 - Adam J. Cohen, Washington College of Law; Tracey L. Naylor, School of International Service
  18. 2005 - Zen Hunter-Ishikawa, School of International Service; Whitney Louchhein and Penelope J. Spain, Washington College of Law
  19. 2004 - E.J. Stern, School of Communication; Evan A. Wagner, College of Arts and Sciences
  20. 2003 - Jessica L. Waters, Washington College of Law; Brianne C. Schwantes, School of Public Affairs
  21. 2002 - Michael Fisher, School of Public Affairs and College of Arts and Sciences; Kerwin Speight, School of Communication
  22. 2001 - Sheila Bedi, Washington College of Law; Joel Sanchez-Corniell, School of Public Affairs

Bruce Hughes Award (Established 1937)

  1. 2022 - Taisuke Fox, School of Internatoinal Service
  2. 2021 - Lori Younissess, School of International Service
  3. 2020 - Britt Jacovich, School of Communication
  4. 2019 - Shayna Flynn Vayser, School of International Service
  5. 2018 – Saagar Ram Gupta, School of Public Affairs Mary-Margaret Koch, School of Public Affairs
  6. 2017 - Monica Emma, School of International Service
  7. 2016 - Lex Loro, School of Communication
  8. 2015 - Diana Williams, College of Arts and Sciences
  9. 2014 - Ki'tay D. Davidson, School of Public Affairs
  10. 2013 - Douglas R. Bell, School of Communication
  11. 2012 - Meredith L.F. Lukow, School of International Service
  12. 2011 - Alexander W. Priest, Kogod School of Business & School of Communication
  13. 2010 - Joel A. Croft, Kogod School of Business
  14. 2009 - Justin M. Bibb, School of Public Affairs
  15. 2008 - Taylor A. Robinson, School of Public Affairs
  16. 2007 - Jessica Lynn Hollander, College of Arts and Sciences
  17. 2007 - Sunny M. Shin, School of International Service
  18. 2006 - Katharine M. Shiffler, School of International Service
  19. 2005 - Edward J. O'Keefe, School of Public Affairs
  20. 2005 - Kelly L. Williams, College of Arts and Sciences
  21. 2004 - Andrew Willis, School of International Service
  22. 2003 - Brett M. Zongker, School of Communication
  23. 2002 - Richard C. Hink, School of International Service
  24. 2001 - Alfatah T. Moore, School of Public Affairs

Carlton Savage Award (Established 1981)

  1. 2022 - Sledja Ishmakejj, Kogod School of Business
  2. 2021 - Zumrud Hajiyeva, Kogod School of Business
  3. 2020 - Kaitong Zhou, Kogod School of Business
  4. 2019 - Nazlican Togrul, School of Communication
  5. 2018 – Sigrid Sundby Ulsnes, School of International Service
  6. 2017 - Than Htut Aung, School of International Service
  7. 2016 - Alya Shaiful Bahari, School of International Service
  8. 2015 - Essarayoss Mean, School of International Service
  9. 2014 - Fu Hamabe, School of International Service
  10. 2013 - Mohamed Nazran Baba, College of Arts and Sciences
  11. 2012 - Yating Wan, School of International Service
  12. 2011 - Günperi Sisman, School of International Service
  13. 2010 - Stephanie Bunmi Odarkor Ayeh
  14. 2009 - Mario A. Beltrán, Kogod School of Business
  15. 2008 - Hristo Z. Boyadzhiev, Kogod School of Business
  16. 2007 - Anisa Nishat Ismail, School of International Service
  17. 2006 - Burton W. Chalwell, Jr. Kogod School of Business
  18. 2005 - Malik M. Habir, School of International Service
  19. 2004 - Akua Kwafoa Gyekye, School of Public Affairs
  20. 2003 - Mario D. Landivar, School of Communication
  21. 2002 - Mohanad N. Alshaikh, College of Arts and Sciences
  22. 2001 - Onur Sazak, School of International Service

Catheryn Seckler-Hudson Award (Established 1964)

  1. 2022 - Andrew Gamble, School of Public Affairs
  2. 2021 - Jacob Robbins, School of Public Affairs and College of Arts and Sciences
  3. 2020 - Cassandra Moore, College of Arts and Sciences
  4. 2018 – Christine Ming Machovec, College of Arts and Sciences
  5. 2017 - Sasha Mariel Gilthorpe, School of Public Affairs and School of Communication
  6. 2016 - Haley L. Hawkins, School of Public Affairs
  7. 2015 - Chandler Thornton, School of Public Affairs
  8. 2014 - Hannah Sydnor-Greenberg, College of Arts and Sciences
  9. 2013 - Emily Joyce Yu, School of Public Affairs
  10. 2012 - Nathan A. Bronstein, School of Public Affairs
  11. 2011 - Kathryn L. Baxter, School of Communication
  12. 2010 - Seth D. Cutter, School of Public Affairs
  13. 2009 - David M. Teslicko Jr., School of International Service and School of Public Affairs
  14. 2008 - Vanessa C. Mueller, School of Public Affairs
  15. 2007 - Benjamin Ryan Murray, School of Public Affairs
  16. 2006 - Jacqueline D. Hyland, College of Arts and Sciences
  17. 2005 - Polson P. Kanneth, School of Communication
  18. 2004 - Gordon Sean Simonett, School of Public Affairs
  19. 2003 - Jason L. Reimer, School of Public Affairs
  20. 2002 - Rebecca Rose Geller, School of Public Affairs
  21. 2001 - Anne M. Caprara, School of Public Affairs

Charles C. Glover Award (Established 1950)

  1. 2022 - Kellymarie Fisher, Kogod School of Business
  2. 2021 - Hannah Gumpert, Kogod School of Business
  3. 2020 - Richard Tyrrell, Kogod School of Business
  4. 2019 - Gabriella S. Andrean, Kogod School of Business
  5. 2018 – Winter Elizabeth-Carlyle Brooks, Kogod School of Business
  6. 2017 - Danyal Sheikh, Kogod School of Business
  7. 2016 - Jennifer J. Zolla, College of Arts and Sciences and Kogod School of Business
  8. 2015 - Heidi Friedrich, Kogod School of Business
  9. 2014 - Jasmine L. Simawang, Kogod School of Business
  10. 2013 - Mercedes M. Beras-Goico Canalda, Kogod School of Business
  11. 2012 - Christian James Kingston, Kogod School of Business
  12. 2011 - Rachel E. Olsavicky, Kogod School of Business
  13. 2010 - Leah M. Lesko, Kogod School of Business
  14. 2009 - Anthony B. Edwards, Kogod School of Business
  15. 2008 - Anna Rappoport, Kogod School of Business
  16. 2007 - Peter William Drummond, Kogod School of Business
  17. 2006 - Elizabeth C. Schnitter, Kogod School of Business
  18. 2005 - Grace M. Boone, Kogod School of Business
  19. 2004 - Eitan S. Naftail, Kogod School of Business
  20. 2003 - Jordi De Llano, Kogod School of Business
  21. 2002 - Simon O. Schneider, Kogod School of Business
  22. 2001 - Melissa J. Pearson, College of Arts and Sciences

Charles W. Van Way Award (Established 1981)

  1. 2022 - Nia J. Mays, College of Arts and Sciences
  2. 2021 - Clifford Young, School of International Service
  3. 2020 - Tehillah Grace Chitam, College of Arts and Sciences
  4. 2019 - Joshua Noah Hare, School of Public Affairs
  5. 2018 – Olimar Rivera Noa, School of International Service
  6. 2017 - Shannon Marie Scovel, School of Communication
  7. 2016 - Nate Sundermeier, School of Communication
  8. 2015 - Rachel Ternes, College of Arts and Sciences
  9. 2014 - Victoria L. Vogel, College of Arts and Sciences
  10. 2013 - Joseph Patrick Corcoran, School of Communication
  11. 2012 - Tonei Glavinic, College of Arts and Sciences and School of Public Affairs
  12. 2011 - Kurt F. Karandy II, College of Arts and Sciences
  13. 2010 - David William Simnick, School of Public Affairs
  14. 2009 - John W. DeBaun, School of Public Affairs
  15. 2008 - John Eric M. Lingat, College of Arts and Sciences
  16. 2007 - Manan K. Shah, School of International Service and School of Public Affairs
  17. 2006 - April M. Astor, School of Communication
  18. 2006 - Matthew J. Klaus, College of Arts and Sciences
  19. 2005 - Christina S. Peacock, School of International Service
  20. 2004 - Jonathan David Mathis, Kogod School of Business
  21. 2003 - Zen S. Hunter-Ishikawa, School of International Service
  22. 2002 - Jacqueline L. Vorhauer, School of Communication
  23. 2001 - Caeden P. Dempsey, College of Arts and Sciences

Gail Short Hanson Award for Advocacy (Established 2022)

2022 - Kiran Waqar, College of Arts and Sciences

Evelyn Swarthout Hayes Award (Established 1982)

  1. 2022 - Anna Evans, College of Arts and Sciences
  2. 2021 - Sultana Qureshi, College of Arts and Sciences
  3. 2020 - Jordan Redd, School of Communication
  4. 2019 - Madison Lin Chapman, College of Arts and Sciences
  5. 2018 – Isabella Gaitán, College of Arts and Sciences
  6. 2017 - Ronald Andrés Jordan, Kogod School of Business
  7. 2017 - Michael Thomas Romadka, College of Arts and Sciences
  8. 2016 - Kaitlyn Louise Mesic, College of Arts and Sciences
  9. 2015 - Alex Gilbert-Schrag, College of Arts and Sciences
  10. 2014 - Lillian Guthrie McGee, College of Arts and Sciences
  11. 2013 - Carley Rose DeFranco, College of Arts and Sciences
  12. 2012 - Lauren C. Christie, College of Arts and Sciences and School of Communication
  13. 2012 - Margaret Elizabeth Palermo, College of Arts and Sciences
  14. 2011 - Andrew J. Welch, College of Arts and Sciences
  15. 2010 - Catherine M. Bullard, College of Arts and Sciences
  16. 2009 - Joseph A. Berman, College of Arts and Sciences
  17. 2008 - Josiah James Lambert, College of Arts and Sciences and Kogod School of Business
  18. 2007 - Laura M. Petravage, College of Arts and Sciences
  19. 2006 - Stephanie A. Bier, College of Arts and Sciences
  20. 2005 - Erin E. Silliman, College of Arts and Sciences
  21. 2004 - Elizabeth Chomko, College of Arts and Sciences
  22. 2003 - Ryan M. Hayes, School of Communication
  23. 2002 - Christina I. Aimone, College of Arts and Sciences
  24. 2001 - Kathryn D. Farrar, College of Arts and Sciences

Fletcher Scholar Award (Established 1951)

  1. 2022 - Sofia Casamassa, School of Communication
  2. 2021 - Hannah Brown, College of Arts and Sciences and School of Public Affairs
  3. 2020 - Arianna Lopez, College of Arts and Sciences
  4. 2019 - Emily A. Murtaugh, College of Arts and Sciences
  5. 2018 – Gilda Goldental-Stoecker, College of Arts and Sciences
  6. 2017 - Emily Christina Grace Dalgo, School of International Service
  7. 2016 - Grant William Conway, School of Public Affairs
  8. 2015 - Nick Eng, Kogod School of Business
  9. 2015 - Candace Evilsizor, School of International Service
  10. 2014 - Alifa Watkins, College of Arts and Sciences
  11. 2013 - Daniel Alejandro Leon Calles, School of International Service
  12. 2012 - Miranda Nicole Schaeffer, School of International Service
  13. 2011 - Annie J. Adam, School of International Service
  14. 2010 - Kyrie McCauley Bannar, School of Public Affairs
  15. 2009 - Carrie E. Johnson, School of Public Affairs
  16. 2008 - Daniel G. Rogers, School of International Service
  17. 2007 - Daniel S. Guarnera, School of Public Affairs and College of Arts and Sciences
  18. 2006 - Forrest A. Dunbar, School of International Service and College of Arts and Sciences
  19. 2005 - Maggie E. Holden, School of International Service
  20. 2004 - Robert Nardo, School of Public Affairs
  21. 2003 - Illissa M. Gould, School of International Service
  22. 2002 - Nathan A. DeCarolis, College of Arts and Sciences
  23. 2001 - Marni Holper, College of Arts and Sciences
  24.  
  25. Harold Johnson Award (Established 1987)

  26. 2022 - Samantha Chai, School of International Service
  27. 2021 - Joshua Dantzler, School of Public Affairs
  28. 2020 - Guadalupe Mabry, College of Arts and Sciences
  29. 2019 - Nickolaus G. Mack, School of International Service
  30. 2018 – Taylor Alexis Dumpson, School of Public Affairs
  31. 2017 - Asha Genevieve Smith, School of Public Affairs
  32. 2016 - Dyáni A. Brown, School of Communication
  33. 2015 - Chante Harris, School of Public Affairs
  34. 2014 - Allison F. Cannington, School of Public Affairs
  35. 2013 - Yanique J. Campbell, School of International Service
  36. 2012 - Pang Dao Moua, School of Communication
  37. 2011 - Amy R. Chin, School of Communication
  38. 2010 - Jenna Rose Sablan, School of Public Affairs
  39. 2009 - Katie R. Beran, College of Arts and Sciences
  40. 2008- Jennifer Arboleda, School of International Service
  41. 2007- Ebony Michelle Brown, School of Public Affairs
  42. 2006- Marlon I. Brown, School of Public Affairs
  43. 2005- Nicolas B. Chavez, Kogod School of Business
  44. 2004- Myra-Lyn Abinales Supetran, School of Public Affairs
  45. 2003- Anisha Dewan, School of International Service
  46. 2002- Lorenley Baez, School of Communication
  47. 2001- Antonio Gutierrez, School of International Service

Kinsman-Hurst Award (Established 1929)

  1. 2022 - Jacqueline Martinez, College of Arts and Sciences
  2. 2021 - Inuri Abeysekara, School of International Service
  3. 2020 - Madison Mauro, College of Arts and Sciences & School of International Service
  4. 2019 - Gisselle Gladden, Kogod School of Business
  5. 2018 – Lee Clyne, College of Arts and Sciences
  6. 2017 - Megan Madeira, School of International Service
  7. 2016 - Evangeline Christine Unsworth, School of Public Affairs
  8. 2015 - Adam Garret, School of Communication
  9. 2014 - Abigail E. Finn, School of Public Affairs
  10. 2013 - Sarah Elizabeth McBride, School of Public Affairs
  11. 2012 - Philip S. Cardarella, School of Public Affairs
  12. 2011 - Quinn K. Pregliasco, School of International Service & School of Public Affairs
  13. 2010 - Georgette Michel Spanjich, School of Public Affairs
  14. 2009 - Amanda L. Fulton, School of Public Affairs and School of Communication
  15. 2008 - Joseph F. Vidulich, School of Public Affairs
  16. 2007 - Mark Ruseell Stern, School of Public Affairs
  17. 2006 - Mark M. Seaman, School of Public Affairs
  18. 2005 - Jamie L. Rea, School of Public Affairs
  19. 2004 - E.J. Stern, School of Communication
  20. 2003 - Esther M. You, School of Communication
  21. 2002 - Ken C. Biberaji, School of Public Affairs
  22. 2001 - Kevin D. Malecek, School of Public Affairs & College of Arts and Sciences

Stafford H. Cassell Award (Established 1966)

  1. 2022 - Ames Jewart, College of Arts and Sciences, and Luke Bennett, School of Communications
  2. 2021 - Elli Kight, College of Arts and Sciences
  3. 2020 - Shadi Nasabzadeh, School of International Service
  4. 2019 - Danielle Vinales, School of Public Affairs
  5. 2018 – Emily DeMarco, Kogod School of Business
  6. 2017 - Caylee V. Watson, School of Public Affairs
  7. 2016 - Toby Nicholas George McCarroll, College of Arts and Sciences
  8. 2015 - Cj Murphy, School of Public Affairs
  9. 2014 - Joseph E. Wisniewski, School of Public Affairs
  10. 2013 - Stephen A. Bronskill, School of Public Affairs and College of Arts and Sciences
  11. 2012 - Jennifer M. Jones, College of Arts and Sciences
  12. 2011 - Cassandra A. Ricketts, College of Arts and Sciences
  13. 2010 - Andrew Stephen Veysey, College of Arts and Sciences
  14. 2009 - Irene Schickhardt, College of Arts and Sciences and School of International Service
  15. 2008 - Joshua J. Glenn, School of International Service
  16. 2008 - Kathryn R. Young, College of Arts and Sciences
  17. 2007 - Christina K. Wright, School of Communication
  18. 2006 - Kyle G. Taylor, School of International Service
  19. 2005 - Rachel L. Weiner, School of Public Affairs
  20. 2004 - Marshall J. Bailly II, School of Public Affairs
  21. 2003 - Nicholas P. Bannovetz, School of Public Affairs
  22. 2002 - Christine N. Gettings, School of Public Affairs
  23. 2001 - Holly Lee Miller, School of Public Affairs

Faculty Award Recipients

  1. 2022 - Sonya A. Grier, Marketing, Kogod School of Business
  2. 2021 - Malini Ranganathan, School of International Service
  3. 2020 - Juliana Martínez, World Languages and Cultures, College of Arts and Sciences
  4. 2019 - Caleen Sinnette Jennings, Performing Arts, College of Arts and Sciences
  1. 2022 - Malini Ranganathan, School of International Service
  2. 2021 - Nina Yamanis, School of International Service
  3. 2020 - Taryn Morrissey, Public Administration and Policy, School of Public Affairs
  4. 2019 - Laura Beers, History, College of Arts and Sciences and Claudia Myers, School of Communication
  5. 2018 – Catherine Stoodley, Psychology, College of Arts and Sciences
  6. 2017 - Kathleen DeCicco-Skinner, College of Arts and Sciences
  7. 2016 - Kyle Dargan, College of Arts and Sciences
  8. 2015 - Elizabeth Malloy, Mathematics and Statistics, College of Arts and Sciences
  9. 2014 - Joseph Young, Justice, Law and Criminology, School of Public Affairs
  10. 2013 - David Pitts, Public Administration and Policy, School of Public Affairs
  11. 2012 - Monica Jackson, Mathematics and Statistics, College of Arts and Sciences
  12. 2011 - Mary Hansen, Economics, College of Arts and Sciences
  13. 2010 - Joshua Lansky, Mathematics and Statistics, College of Arts and Sciences
  14. 2009 - Clarence Lusane, School of International Service
  15. 2008 - Carolyn Gallaher, School of International Service
  16. 2007 - W. Joseph Campbell, School of Communication
  17. 2006 - Michelle Egan, School of International Service
  18. 2005 - Lucinda Joy Peach, Philosophy and Religion, College of Arts and Sciences
  19. 2004 - Shalini Venturelli, School of International Service
  20. 2003 - Peter Lewis, School of International Service
  21. 2002 - Deborah Brautigam, School of International Service
  22. 2001 - Daniel Dreisbach, School of Public Affairs
  1. 2022 - Laura Waters Hinson, School of Communication
  2. 2021 - Jayesh Rathod, Washington College of Law
  3. 2020 - Susan D. Bennett, Washington College of Law
  1. 2022 - Cynthia Miller-Idriss, Justice, Law and Criminology, School of Public Affairs & School of Education
  2. 2021 - Anastasia M. Snelling, Health Studies, College of Arts and Sciences
  3. 2020 - Philip Johnson, Physics, College of Arts and Sciences
  4. 2019 - Kim Blankenship, Sociology, College of Arts and Sciences
  5. 2018 – Eric Hershberg, Government, School of Public Affairs, and Center for Latin American and Latino Studies
  6. 2017 - Terry Davidson, Psychology, College of Arts and Sciences
  1. 2022 - Heng Xu, Information Technology and Analytics, Kogod School of Business
  2. 2021 - Caty Borum Chattoo, School of Communication; Zoë Charlton, Art, College of Arts and Sciences
  3. 2020 - Rachel Louise Snyder, Literature, College of Arts and Sciences
  4. 2019 - Erdal Tekin, Public Administration and Policy, School of Public Affairs
  5. 2018 – Maria S. Floro, Economics, College of Arts and Sciences
  6. 2017 - Jennifer Lawless, Government, School of Public Affairs
  7. 2016 - Lynn Addington, Justice, Law and Criminology, School of Public Affairs
  8. 2015 - Susan Carle, Washington College of Law
  9. 2015 - Terry Davidson, Psychology, College of Arts and Sciences
  10. 2014 - Charles Lewis, School of Communication
  11. 2014 - Jenny M. Roberts, Washington College of Law
  12. 2013 - David Pike, Literature, College of Arts and Sciences
  13. 2013 - Stephen Vladeck, Washington College of Law
  14. 2012 - Amitav Acharya, School of International Service
  15. 2011 - Edward Wasil, Information Technology, Kogod School of Business
  16. 2010 - Deborah Brautigam, School of International Service
  17. 2009 - Angela Davis, Washington College of Law
  18. 2008 - Amos Golan, Economics, College of Arts and Sciences
  19. 2007 - David A. F. Haaga, Psychology, College of Arts and Sciences
  20. 2006 - Robert M. Feinberg, Economics, College of Arts and Sciences
  21. 2005 - James H. Mittelman, School of International Service
  22. 2004 - Jonathan Baker, Washington College of Law
  23. 2003 - Diane Orentlicher, Washington College of Law
  24. 2002 - Nancy Flournoy, Mathematics and Statistics, College of Arts and Sciences
  25. 2001 - Howard McCurdy, Public Administration and Policy, School of Public Affairs
  1. 2016 - Jane Palmer, School of Public Affairs
  2. 2015 - Pallavi Kumar, School of Communication
  3. 2014 - Robert Blecker, Economics, College of Arts and Sciences
  4. 2013 - Anthony Riley, Psychology, College of Arts and Sciences
  5. 2012 - James Girard, Chemistry, College of Arts and Sciences
  6. 2011 - Kathryn Montgomery, School of Communication
  7. 2010 - Virginia Stallings, Mathematics and Statistics, College of Arts and Sciences
  8. 2009 - Stephen Silvia, School of International Service
  9. 2008 - Gail Humphries Mardirosian, Performing Arts, College of Arts and Sciences
  10. 2007 - Anthony H. Ahrens, Psychology, College of Arts and Sciences
  11. 2006 - James R. Heintze, University Library
  12. 2005 - W. Joseph Campbell, School of Communication
  13. 2004 - David Culver, Biology, College of Arts and Sciences
  14. 2003 - Helen Goldstein, University Library
  15. 2002 - Donald R. Brenner, Accounting, Kogod School of Business
  16. 2001 - Elizabeth Vrenios, Music, College of Arts and Sciences
  1. 2022 - Kiho Kim, Environmental Science, College of Arts and Sciences
  2. 2021 - Elizabeth Anderson Worden, School of Education
  3. 2020 - Olivia Ivey, University Library
  4. 2019 - David B. Hunter, Washington College of Law
  5. 2018 – Shoon Murray, School of International Service
  6. 2017 - Larry Engel, School of Communication
  7. 2017 - Candice Nelson, School of Public Affairs
  1. 2022 - William J. Snape III, Washington College of Law
  2. 2021 - Charles Cox, Literature, College of Arts and Sciences
  3. 2020 – Lynne Perri, School of Communication
  4. 2019 - Emily L. Lindsay, Accounting and Taxation, Kogod School of Business and Alison Thomas, Literature, College of Arts and Sciences
  5. 2018 – Lacey Wootton, Literature, College of Arts and Sciences
  6. 2017 - Cynthia Bair Van Dam, Literature, College of Arts and Sciences
  7. 2017 - Rose Ann Robertson, School of Communication
  1. 2022 - Margot Susca, School of Communication
  2. 2021 - James A. Thurber, Government, School of Public Affairs
  3. 2020 - Nathan Harshman, Physics, College of Arts and Sciences
  4. 2019 - Maggie Burnette Stogner, School of Communication
  5. 2018 – N. Jeremi Duru, Washington College of Law
  6. 2017 - Leena Jayaswal, School of Communication
  7. 2016 - Eileen Findlay, College of Arts and Sciences
  8. 2015 - Kathleen Gunthert, Psychology, College of Arts and Sciences
  9. 2014 - Anthony Varona, Washington College of Law
  10. 2013 - Linda Lubrano, School of International Service
  11. 2012 - Donald Williamson, Accounting and Taxation, Kogod School of Business
  12. 2011 - Cynthia Jones, Washington College of Law
  13. 2010 - Christine B. N. Chin, School of International Service
  14. 2009 - Robert Dinerstein, Washington College of Law
  15. 2008 - Philip Brenner, School of International Service
  16. 2007 - Deborah Brautigam, School of International Service
  17. 2006 - Andrew D. Pike, Washington College of Law
  18. 2005 - Robert Allen Blecker, Economics, College of Arts and Sciences
  19. 2004 - Denise Orenstein, Literature, College of Arts and Sciences
  20. 2003 - Joe Soss, School of Public Affairs
  21. 2002 - Angela J. Davis, Washington College of Law
  22. 2001 - Augustine Duru, Kogod School of Business
  1. 2022 - Jason T. Snyder, School of Education
  2. 2021 - Michele P. Lansigan, Chemistry, College of Arts and Sciences
  3. 2020 - Thomas White, Management, Kogod School of Business
  4. 2019 - Claire L. Griggs, Justice, Law and Criminology, School of Public Affairs
  5. 2018 – Christian Maisch, School of Professional and Extended Studies
  6. 2017 - Elizabeth Boals, Washington College of Law
  7. 2016 - Amanda Taylor, School of International Service; Stephen Wermiel, Washington College of Law
  8. 2015 - Michael Clayton, Marketing, Kogod School of Business
  9. 2015 - Chris Edelson, Government, School of Public Affairs
  10. 2014 - Casey Evans, Accounting and Taxation, Kogod School of Business
  11. 2014 - Chris Palmer, School of Communication
  12. 2013 - Jessica Waters, Justice, Law and Society, School of Public Affairs
  13. 2012 - Sarah Menke-Fish, School of Communication
  1. 2022 - Peter Kimball, School of Communication; Rainey Ransom, Justice, Law and Criminology, School of Public Affairs
  2. 2021 - Trace C. Lasley, Justice, Law and Criminology, School of Public Affairs; Sareeta Carter Schmitt, School of Educataion
  3. 2020 - Michael Gibbons and Thomas Lent, School of Education
  4. 2019 - Gillie Haynes, School of Communication
  5. 2018 – Linda Bloss-Baum, Management, Kogod School of Business
  6. 2017 - Paul Albergo, School of Communication
  7. 2016 - Ron Elving, School of Communication; Brian Baick, Kogod School of Business
  8. 2015 - Eric Novotny, School of International Service
  9. 2014 - Coleman McCarthy, School of International Service
  10. 2014 - Yuliya Gorenman, Performing Arts, College of Arts and Sciences
  11. 2013 - Fanta Aw, School of International Service
  12. 2013 - Christopher Gowen, Washington College of Law
  13. 2012 - Gilbert Rothenberg, Washington College of Law
  14. 2012 - Robert Abbey, Public Administration and Policy, School of Public Affairs
  15. 2011 - Sandra Cannon-Brown, School of Communication
  16. 2011 - Zakir Hafez, School of International Service
  17. 2010 - Robert A. Lehrman, School of Communication
  18. 2010 - Thomas B. Williams, Government, School of Public Affairs
  19. 2009 - Rainey Ransom, Justice, Law and Society, School of Public Affairs
  20. 2008 - Joseph Connolly Jr., Washington College of Law
  21. >2008 - Christine Lawrence, School of Communication
  22. 2007 - Kathryn R. Norcross, Washington College of Law
  23. 2007 - Barbara Sarshik, Washington College of Law
  24. 2006 - Rainey Ransom, Justice, Law and Society, School of Public Affairs
  25. 2006 - Christopher Tudge, Biology, College of Arts and Sciences
  26. 2005 - Nancy Jo Snider, Performing Arts, College of Arts and Sciences
  27. 2005 - Timothy P. Titus, Government, School of Public Affairs
  28. 2004 - Deborah Norris, Psychology, College of Arts and Sciences
  29. 2004 - Thomas Williams, Government, School of Public Affairs
  30. 2003 - Gary Griffin, School of Communication
  31. 2003 - Walter Oleszek, School of Public Affairs
  32. 2002 - Sarah Menke-Fish, School of Communication
  33. 2002 - Carl Shapiro, Public Administration, School of Public Affairs
  34. 2001 - Libby Cullen, School of Communication
  35. 2001 - Norman Eule, Washington College of Law
  36. 2001 - Robert Marshak, School of Public Affairs
  1. 2022 - David Keplinger, Literature, College of Arts and Sciences
  2. 2021 - Joe Young, Justice, Law and Criminology, School of Public Affairs
  3. 2020 - Amitav Acharya, School of International Service
  4. 2019 - David A. F. Haaga, Psychology, College of Arts and Sciences
  5. 2018 – Laura DeNardis, School of Communication
  6. 2017 - Lisa Leff, History, College of Arts and Sciences
  7. 2016 - Mark Laubach, Biology, College of Arts and Sciences
  8. 2015 - Angela Davis, Washington College of Law
  9. 2014 - Max Paul Friedman, History, College of Arts and Sciences
  10. 2013 - Robert Dinerstein, Washington College of Law
  11. 2012 - Richard Sha, Literature, College of Arts and Sciences
  12. 2011 - Robert Durant, Public Administration and Policy, School of Public Affairs
  13. 2010 - Andrew Popper, Washington College of Law
  14. 2009 - Mieke Meurs, Economics, College of Arts & Sciences
  15. 2008 - Daniel Dreisbach, School of Public Affairs
  16. 2007 - Pamela S. Nadell, History, College of Arts and Sciences
  17. 2006 - Edward A. Wasil, Jr., Information Technology, Kogod School of Business
  18. 2005 - Richard McCann, Literature, College of Arts and Sciences
  19. 2004 - Patricia Aufderheide, School of Communication
  20. 2003 - Caleen Jennings, Performing Arts, College of Arts & Sciences
  21. 2002 - Karen O'Connor, Government, School of Public Affairs
  22. 2001 - Anthony Riley, Psychology, College of Arts and Sciences
  1. 2007 - Naomi Susan Baron, College of Arts and Sciences, Language and Foreign Studies, "Electronic Communication in Cross-Cultural Context: Research and Book Development"
  2. 2007 - Alan Levine, School of Public Affairs, Government, "The Idea of America in European Political Thought: 1492-9/11"
  3. 2007 - Anthony L. Riley, College of Arts and Sciences, Psychology, "Nature, Nurture, and Drug Abuse"

Outstanding Teaching in the General Education Program

  1. 2005 - Catherine E. Warrick, School of Public Affairs, Government
  2. 2004 - Albert Cheh, College of Arts and Sciences, Chemistry
  3. 2003 - Ira Klein, College of Arts and Sciences, History
  4. 2002 - Richard Sha, College of Arts and Sciences, Literature
  5. 2001 - Eileen Findlay, College of Arts and Sciences

Outstanding Contributions to Academic Development

  1. 2005 - Andrew F. Popper, Washington College of Law
  2. 2004 - Don Kimes, College of Arts and Sciences, Art
  3. 2003 - Lynn Fox, College of Arts and Sciences, School of Education
  4. 2002 - Frederick W. Carson, College of Arts and Sciences, Chemistry
  5. 2001 - Renée Marlin-Bennett, School of International Service

Innovative Use of Technology in Teaching

  1. 2005 - Russell Williams, School of Communication
  2. 2004 - David Fagelson, School of Public Affairs, Justice, Law & Society
  3. 2003 - Bryan Fantie, College of Arts & Sciences, Psychology
  4. 2002 - Wendy Swallow, School of Communication
  5. 2001 - Jerzy Sapieyevski, College of Arts and Sciences

University Faculty-Administrator Award for Outstanding Service to the University Community

  1. 2005 - Catherine Schaeff, College of Arts and Sciences, Biology
  2. 2004 - John Richardson, School of International Service and Center for Teaching Excellence
  3. 2003 - Michael Mass, Kogod and University Honors Program
  4. 2002 - Robert D. Dinerstein, Washington College of Law
  5. 2001 - Jack Child, College of Arts and Sciences

Staff Award Recipients

The following awards represent the Staff Award categories established in 2014. Visit our Staff Appreciation site for the full description of the award winners meritourious achievements.

2021

Elma Gates, Washington College of Law

2020

Maria Nagler, School of Public Affairs

2019

Larry McCarthy, Child Development Center

2017

Robert Briggs, School of Public Affairs, Senior Academic Counselor

2021

Housing & Residence Life

  • Sola Adeleye

  • Schuyler Asman

  • Ashley Boltrushek

  • Stanley Cedant

  • Caroline DeJacquant

  • Misty Denham-Barrett

  • Lisa Freeman

  • Katrina Fults

  • Desislava Hineva

  • Maryann Jackson

  • Donte Moore

  • Jeffery Nixon

  • Dominique Overman

  • Christin Pittman

  • Martin Sagendorf

  • Chris Silva

  • Darrian Slater

  • Dana Spencer

  • Daion Taylor

  • Myranda Thomson

2020

Juan Allen, Energy Management

2017

  • Leila Hernandez, School of Communication
  • Jean McGee, School of Communication

2021

AU Abroad Team

  • Sara Dumont
  • Mark Hayes
  • Awilda Marquez
  • Brita Doyle
  • Ethan Merritt
  • Alison Nagy
  • Courtney Pollack
  • Kelly Jo Bahry
  • Matthew Stifter
  • Emma Bozek-Jarvis
  • Tania Lucero
  • Sarah Harlow
  • Jerome Sheridan

    AU Abroad

  • 2020

  • Christopher McGraw, CAS - World Languages & Culture
  • 2019

  • Youzeng Chen, School of Communication
  • 2018

  • Everett Buchanan, Facilities Management
  • 2017

  • Matthew Lantry, College of Arts and Sciences, Manager of Undergraduate Programs

2021

CAS Psychology Graduate Admissions Committee

  • Ann Parambil
  • Brian Yates
  • Elmer Yglesias
  • Jonathan Harper
  • Kathleen Gunthert

2020

SIS Breaking Bread Team

  • Garric Buzzard, School of International Service
  • Amy Marrion, School of International Service
  • Jessica MacArthur, School of International Service
  • Kate Arion, School of International Service
  • Shawn Bates, School of International Service
  • Rachel Sawyer, School of International Service

2019

Classes without Quizzes Team

  • Natalia Abel, University Communications

  • Rachel Brittin, School of Public Affairs
  • Traci Crockett, Office of Development & Alumni Relations
  • Alison Jacknowitz, School of Public Affairs
  • Lisa Manning, School of Public Affairs
  1. 2018

  2. SPA Black History Month Promotion Team

  • Waseem Aburakia-Einhorn
  • Rachel Brittin
  • Gregg Ivers
  • Bev-Freda Jackson
  1. 2017

  2. Environmental Science Collaboration Group

  • Stephanie DeStefano
  • Michelle Fish
  • Kiho Kim
  • Michael Mastrota
  • Megan Zanella-Litke

This award was established in 2017.

  1. 2021

AUx2 Working Group

  • Sarah Jones
  • Izzi Stern
  • Steven Crudele
  • Juliana Martinez
  • Ashley Roccamo
  • Luis Alvarado
  • Roshan Abraham
  • Caroline Hausmann
  • Shaina Spann
  • Darien Smith

  1. 2020

  2. Yoo-Jin Kang, Health Promotion & Advocacy
  3. 2019

  4. AU Connects Team

    Nia Abram, Office of Enrollment
    Danette Burgess, Office of Enrollment
    Nicole Cannizzaro, Academic Support and Access Center
    Bridget Cooney, Office of Finance & Treasurer
    Rebecca Coughlin, School of International Service
    Sabrina-Yvette d’Almeida, Office of Human Resources
    Karin Edwards, Office of Dean of Students
    Tara Flakker, School of Communication
    Bess Hagos, Office of Enrollment
    Stephanie House-Niamke, School of Education
    Trevonne Homer, School of Communication
    Gene Logan, AU Central
    Michael MacEwen, Office of Vice Provost for Undergraduate Studies
    Dawn McAvoy, Key Executive Leadership Programs
    Belinda Peter, Office of Development & Alumni Relations
    Rachel Sawyer, School of International Service
    Caleb Schmotter, School of International Service
    Nathan Slusher, Career Center
    Leah Tasman, Office of Human Resources

  5. 2018

  6. Gorky Cruz, College of Arts and Sciences*
  7. 2017

  8. Lunchtime Basketball League 

  • Gregory Fletcher
  • Jocelyn Hill
  • John Watson
  1. 2021

  2. Key Executive Leadership Program Team

  • Haneen Aljuhani
  • Kelsey Boyd
  • Anna Cook
  • Eniko Csikos
  • Nikki Dean
  • Brianne Dorsey
  • Sophie Idilbi
  • Lam-Anh Le
  • Dawn McAvoy
  • Bonnie Norris
  • Richelle Plater
  • George Reese
  • Jennifer Tether
  1. 2020

  2. Mark Feist, Facilities Management

  3. 2019

  4. Matthew Bright, University Library

  5. 2019

  6. Neisha-Anne Green, Academic Support & Access Center

  7. 2017

  8. Career Center C2C Team

  • Kara Constantine

  • Susan Gordon
  • Julie Jones
  • Samantha Mitchell
  • Nathan Slusher

The President's COVID Response was a special award presented in 2021

The Continuity Partner Team, Office of Human Resources

  • Elizabeth Adams
  • Marissa Romero
  • Danielle Johnson
  • Kesha Casimir
  • Jennifer Scott
  • Katherine Simpson
  • Shelly D’Amico
  • Matthew Schwartz
  • Michelle Frederick
  • Jacqueline Garcia

2020

Derik Williams, Washington College of Law

2019

Mary Ippolito, Washington College of Law

2019

Transformer Remediation Team

  • David Osborne, Energy Management
  • Gordon Schaeffer, Energy Management
  • Anthony Williams, Facilities Management

2018

Laura Murray, School of Communication

2017

East Campus Contingency Work Group

  • Kimberly Araya
  • Schuyler Asman
  • Keesha Ceran
  • Christina Colasanto
  • Lisa Freeman
  • Brandi Gardner
  • Ashely Guinn Taylor

 

The recipients of staff awards presented between 2001 and 2016 are listed below.

2016 - Wanda Mable-Young, College of Arts and Sciences, Biology

2015 - Myle Luong, Enterprise Systems

2014 - Maria Bueno, Provost's Office

  1. 2016 - Student Payments Working Group (Nicole Bresnahan, Bethany Bridgham, Darrell Cook, Carol Edwards, Ganiat Harris, Selena Healey, Robert Lancaster, Brian Lee Sang, Shirleyne McDonald, Prita Patel, Carol Wisniewski)

  2. 2015 - Step Up Video Group (Maureen Breslin, Meghan Cohen, Michelle Espinosa, Matt Fredericks, Christine Gettings, Sam Hakes, Kerry Kiekmann, Amanda Rahimi, Dan Rappaport, Tessa Telly)
  3. 2015 - Eric Fleddermann, School of Public Affairs
  4. Prior to 2014, this award was named the Teamwork Award.
  5. 2013 - International Relations Online Degree Program Team (Laurie Ambach, Gretchen Anderson, Bud Burkhard, Jonnel Clothier, Darrell Cook, Selena Healey, Paul Johnson, Heather Mattern, Richard Meekins, Merry Mendelson, Randy Saba)
  6. 2012 - MAP-Works Student Success Tool Team (Ryan Anderson, Marianne Huger, David Kaib, Ann Parambil)
  7. 2011 - Strategic Branding Initiative Team (Maralee Csellar, Matthew Fredericks, Jamie Hardin, Jon Hussey, Alison Kahn, Linda McHugh, Jel Montoya-Reed, Caroline Sheedy, Natalie Taylor, Jeffrey Watts, Deborah Wiltrout)
  8. 2010 - Watkins Room Scheduling Team (Nina Allen, Subhiya Idilbi, Kim Kokich, Anna Myers, Amin Omidy, Karen Santiago, Bettina Sferrino, Jennifer Tether, Corrinne Thompson, Denise Watkins)
  9. 2009 - Gamze Zeytinci, SPA
  10. 2009 - Online Refund Group (Stephen Banea, Darrell Cook, Latricia Fleetwood, Samuel George, Elizabeth McGuinness, Sherri Mikols)
  11. 2009 - Alternative Spring Break Group (Joe Eldridge, Christine Gettings, Christine Nichols, Shoshanna Sumka, Kristina Thompson)
  12. 2008 - SIS Graduate Admissions and Advising Team (Mary Barton, Marley Crutcher, Emily Dunn, Wahiba Farid, James Gilbert, Jia Jiang, Yasmin Quianzon, Sonja Steinbrech, Jon Youngs)
  13. 2007 - NY Site Visits Team (Lena (Josie) Armentrout, Rae Ann Bories-Easley, Camille Franklin, Christine Lam, Felicia Parks,Jonathan Post, Maya Robinson, Marie Spaulding, Lenore Webb)
  14. 2006 - Eddy Peng, Physical Plant Operations
  15. 2006 - Trishana Bowden, Washington College of Law
  16. 2005 - Meredith Basil, Academic Support Center
  17. 2004 - Katherine Simpson, University Library
  1. 2016 Stephanie Destefano, Facilities Management

  2. 2015 - Veterans Support Group (Katherine Buster, Colleen Haverkos, Julia Throop, Val Verra)
  3. 2015 - David Fletcher, School of International Service
  4. 2015 - Fatemeh Shahkolahi, School of International Service
  5. 2014 - University Library Student Printing Experience Group (Matthew Barry, Lindsey Christensen, Vanja Djemidzic, Donna Femenella, Anthony Loffredo, Jonathan Silberman, Stephanie Tietz)
  6. 2014 - Jeanne-Marie Ashby, School of Professional and Extended Studies
  7. 2014 - Marla Boren, College of Arts and Sciences
  8. 2014 - Matt Bourdon, School of Public Affairs
  9. 2014 - Jeff Bloom, Housing and Dining Programs
  10. Prior to 2013, this award was name the Customer Focus Award
  11. 2013 - Kogod School of Business Advising Team (Greg Bailey, Jesse Boeding, Tonya Clonen, Derek Hewlett, Chad Nelson, Rene Thomas)
  12. 2013 - Elizabeth Nelson, Human Resources
  13. 2012 - Maureen Breslin, Academic Support Center-Student Athletics
  14. 2011 - Christopher Husted, College of Arts and Sciences
  15. 2011 - Kogod Facilities and Faculty Support Team (Joanne Espinoza, Sophia Florestal, Rene Kauder, Erin Phillips)
  16. 2009 - Colin Lambert, Career Center
  17. 2009 - Justis Tuia, Human Resources and Child Development Center
  18. 2008 - Preview Day Info Session Team (Judith Byers, Maria Green Cowles, Thomas Husted, Kathryn Montgomery, Lawrence Ward, Margaret Weekes)
  19. 2007 - Kat Gannon, Guest and Public Relations Coordinator, Housing and Dining Programs
  20. 2006 - Christopher Moody, Housing and Dining Programs
  21. 2006 - Marilyn Muir, Facilities Administration
  22. 2006 - Maryam Ahranjani, Washington College of Law
  23. 2005 - Ryan Mackey, University Marketing
  24. 2005 - Jennifer McCann, Public Safety
  25. 2004 - Myle Luong, e-operations
  26. 2004 - Rick Treter, Housing and Dining Programs
  1. This award became the Inclusive Excellence Award in 2019.
  2. 2016 - Angie McCarthy, WCL

  3. 2015 - Robin Adams, Center for Community Engagement and Service*
  4. 2014 - Kamran Rasul, Academic Support and Access Center
  5. 2013 - Isaac Thweatt, Development
  6. 2012 - IDPP Disability Policy (Consuelo Nelson, Clyde White Jr., Maya Aguilar, Erica Seng)
  7. 2012 - Donald Curtis, Center for Community Engagement & Service
  8. 2011 - Sherry Weaver, Washington College of Law
  9. 2010 - SOC Diversity Survey Team (Veronica Cummings, Jill Swiatowy)
  10. 2009 - Dialogue Development Group (Rebecca Davis, Elli Nagai-Rothe - SIS)
  11. 2008 - Maria-Consuelo Gall, College of Arts and Sciences
  12. 2007 - International Student Support Core Team (Fanta Aw, Brock Brady, Angela Dadak, Michael Roehm, B.J. (Betty) Soto)
  13. 2006 - Joanne Benica, Disability Support Services
  14. 2004 - Heather Eaton, Washington College of Law
  15. 2004 - Melinda Michels, Gay, Lesbian, Bisexual, Transgender & Ally Resource Center
  1. 2016 - Student Planning Team (Matteo Becchi, Sam Berhanu, Ryan Bien, Jonnel Clothier, Darrell Cook, Rebecca Davis, Michael Giese, Jill Ivey, Dhamma Jama, Glenn Kwak, Gene Logan, Lana Ludanova, Doug McKenna, Randy Saba, Tara Sabbagh, Kristina Whitchurch)

  2. 2014 - Courtney Pollack, College of Arts and Sciences
  3. 2014 - Anna Olsson, Center for Teaching, Research and Learning
  4. 2013 - Center for Diversity and Inclusion (Isaac Agbeshie-Noye, Sara Bendoraitis, Matt Bruno, Caroline DeLeon, Tiffany Speaks)
  5. 2013 - Robert SanGeorge, Career Center
  6. 2012 - Kogod Now Team (Jackie Sauter, Laura Caruso, Erin Willcher, Anna Miars, Lara Kline)
  7. 2011 - Robert Kelshian, University Library
  8. 2010 - David Jaffe, Washington College of Law
  9. 2009 - Public Safety Intranet Green Initiative Group (Myle Luong, Greg Solomon)
  10. 2008 - Paul Brown, Housing and Dining Programs
  11. 2007 - Korin Munsterman, Washington College of Law
  12. 2006 - Jeremy Lupoli, School of Public Affairs
  13. 2005 - Amanda Taylor, School of International Service
  14. 2004 - Wim Taylor, Kogod School of Business

2016 - UPass Referendum Team (Lisa Boms, Hannah Debelius, Franki Fitterer, Chad LaDue, Camille Lepre, Megan Zanella-Litke)

2015 - Hassan Marvi, Technology Operations

2014 - Karen Froslid Jones, Institutional Research and Assessment

2014 - Matthew Caraker, Public Safety

2012 - Sharjil Hasan, OIT-Enterprise Systems

2011 - Alicia Mandac, College of Arts and Sciences

2010 - Patrick Ledesma, Campus Life

2010 - H1N1 Innocuation Team (Daniel Bruey, Barry Clark, Edythe Cook, Michelle DeSalvo, Joseph Hudson, Kelli Karacki)

2009 - Carl Cook, SPA

2009 - Kevin Mason, Public Safety

2008 - Kate Bruffett, School of Public Affairs

2007 - Alycia Ebbinghaus, School of Public Affairs

2006 - Maralee Csellar, Media Relations

2006 - Sandra Dewey, College of Arts and Sciences

2006 - Campus Life Human Resources Advisory Committee (Daniel Bruey, Catherine Gannon, Chemayn Gray, Patrick Ledesma, David Owens, Sara Waldron, Gururaj Kumar)

2005 - Kristina Thompson, International Student Services

2005 - Civility Cluster (Kate Auerbach, Lori Cardosa, Kurt Gunderson, Debra Guy, Kathy Haldeman, Shaconna Healey, Dana Williams-Johnson, Danny Kelley, Katsura Beltz, Tiffany Sanchez, Bernie Schulz, Valerie Verra, Sara Waldron)

2005 - Exploring Intercultural Communications Design Team (Helen Alatorre, Heidi Ashton, Fanta Aw, Senem Bakar, Mindy Michels, Kristina Thompson)

2005 - Payroll Team (Carol Wisniewski, Kim Nguyen, Pam Rivera, Simona Assenova, Tarek Mahfouz, Gloria Kirkland, Claudia Lazo, Leslie Enriquez)

2005 - Financial Aid Team (Sam Berhanu, Ann G Parambil, Amaate Neil)

2004 - Darrell Cook, Student Accounts

2004 - Institutional Research (Karen Froslid-Jones, Robin Beads, Anita Dubey)

2003 - Brock Brady, College of Arts and Sciences

2003 - Terry Fernandez, e-Operations

2003 - Abigail Lipson, Counseling Center

2002 - Fanta Aw, International Student Services

2002 - Donna Chapman, Washington Semester World Capitals Program

2002 - Gary Folckemer, Public Safety

2001 - Joseph Eldridge, University Chaplain

2001 - Hassan Marvi, e-operations

2001 - Child Development Center Teachers (Janis May, Lawrence McCarthy, Zakia Charfi, Marie Argant-Johnson)

  1. 2002 - American University Chaplains (Joe Eldridge, Lynn H. Argyle, Patricia S. Argyle, Kenneth Cohen, Jewel Cripe, Felecito Cruz, Donna Denize, Michael Godzwa, Jennifer Godzwa, Marinetta Hjort, Abdulmoniem Idris, Charlotte Jones-Carroll, Brien McCarthy, Thomas Omholt, Amit Pandya, George Ramsey, Uma Saini)
  1. 2003 - Bob Keith, e-Administration
  2. 2003 - Katsura Kurita, Judicial Affairs and Mediation Services
  3. 2003 - Paula Warrick, Career Center
  4. 2002 - Catherine E. (Liz) Kirby, Sponsored Programs
  5. 2002 - Paul J. Langhan, e-administration
  6. 2002 - Residential Life & Housing Services Team (Jeff Humphrey, Valerie Posada, Sebastian Andion, Seamus Nash)
  7. 2001 - Patrick Carroll, CAS
  8. 2001 - Julie Weber, Student Services
  9. 2001 - Performance Management Facilitators Team, HR (Sarah Bayne, Markonette Brown, Nafeza Deen, Brenda Harner, Cindy Jordan, Theresa McDermott, Josephine Panganiban, Chris Tuda, Karen Witt, Lisa Arakaki)

Alumni Award Recipients

View the history and past recipients of the Alumni Awards on the Alumni website.